Kontakt ze swoją szczoteczką do mycia zębów masz jedynie podczas szczotkowania. Jeśli myjesz zęby regularnie i co jakiś czas wymieniasz szczoteczki – to bardzo dobrze, jesteś na drodze do właściwego dbania o higienę jamy ustnej. Jednak pamiętaj również, że większość czasu szczoteczka spędza czekając na kolejne mycie. A to oznacza, że warto odłożyć ją w odpowiedni sposób, by we włoskach nie gromadziły się bakterie. Jak to zrobić?
Przede wszystkim nie odkładaj szczoteczki do kubka główką do dołu. Odruchowo takie odkładanie szczotki jest łatwiejsze, jednak zdecydowanie nie sprzyja higienie jamy ustnej. Szczoteczka, której włosie leży przy samym dole kubka będzie dłużej wysychać. Jest więc narażone na wilgoć. Woda może też gromadzić się w kubku i sprawiać, że szczoteczka będzie w wilgotnym otoczeniu przez cały czas. Takie środowisko sprzyja bakteriom, które chętnie namnożą się w samym kubku, jak i na szczotce.
Z podobnych względów nie warto stosować nakładek na główkę szczoteczki. Zamykana nakładka może być przydatna w transporcie, jednak błędem jest jej regularne stosowanie po myciu zębów. Plastikowa osłona uniemożliwia wysychanie szczotki, a więc również stwarza ryzyko gromadzenia się bakterii, a także powstawania pleśni czy grzybów.
Ponadto unikaj kontaktu własnej szczoteczki ze szczotkami innych domowników, a tym bardziej osób nieznajomych – np. na wycieczce. Kiedy odkładasz szczotkę staraj się, by nie stykała się ona z akcesoriami używanymi przez innych użytkowników łazienki.