Uwaga na zawartość fluoru

Jednym z najczęstszych problemów z uzębieniem jest nadwrażliwość. Wynika ona z uszkodzeń szkliwa. Naturalna warstwa ochronna zęba może być uszkodzona, a wtedy każdy zimny i ciepły posiłek sprawia, że przeszywa się kłujący ból. Szkliwo jednak daje się częściowo odbudować, a sprzyja temu m.in. fluor. Fluor tworzy specjalne struktury, które łączą się ze szkliwem i sprzyjają remineralizacji.

Z tego powodu fluor znajduje się w wielu środkach do higieny jamy ustnej. Znajdziesz go w pastach do zębów, jak i płynach do płukania ust. Z jednej strony to dobrze – bo dzięki regularnemu czyszczeniu ust zadbasz o odpowiednią kondycję szkliwa. Niestety z drugiej strony można przyjąć także zbyt wiele fluoru, co sprawi, że szkliwo będzie miało dodatkowe ubytki.

Jak chronić się przed przedawkowaniem? Najlepiej sprawdzać czym dokładnie czyścisz zęby. Jeśli zauważysz, że zarówno pasta, jak i płyn do płukania ust zawierają duże ilości fluoru, zmień wykorzystywane środki lub rzadziej płucz i szczotkuj zęby. Pamiętaj, że dbałość o higienę jamy ustnej nie musi oznaczać wielokrotnego mycia zębów każdego dnia. W zupełności wystarczą 2-3 razy. Ważniejszy jest dobór odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów i ewentualnie płynu do płukania. Dla wzmocnienia pozytywnych efektów może też użyć nici dentystycznej.

Aby unikać nadmiaru fluoru, możesz też sięgnąć po środki czyszczące zawierające alternatywny związek – ksylitol. Substancja ta również sprzyja remineralizacji, a pozbawiona jest negatywnych efektów działania fluoru.