Szczoteczka elektryczna. Warto?

Najczęściej spotykanym rodzajem szczoteczki do zębów jest tzw. szczoteczka manualna, czyli po prostu tradycyjne akcesorium z tworzywa sztucznego, często z gumowaną rączką i elastycznym włosiem. Szczoteczki manualne sprawdzają się świetnie od lat i używają ich regularnie można liczyć na zdrowe i czyste zęby. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma konkurencyjnych rozwiązań. Najbardziej znaną alternatywą są szczoteczki elektryczne. Czy warto z nich korzystać?

Wieku specjalistów uważa, że tak. Jeśli chodzi o jakość czyszczenia i efekty zdrowotne, szczoteczki elektryczne są jeszcze lepsze od manualnych. Zazwyczaj charakteryzuje je bardzo miękkie włosie, które jednak nie oznacza, że mycie będzie niedokładne. Wręcz przeciwnie. Szczoteczka wykonuje tak szybkie ruchy, że nawet przy wykorzystaniu miękkich włosków mycie jest bardzo precyzyjne. W dodatku miękkie włoski nie podrażniają dziąseł i nie ścierają szkliwa, co zdarza się w przypadku szczoteczek manualnych z twardym włosiem.

Kolejna zaleta szczoteczek elektrycznych to pominięcie problemu niewłaściwego szczotkowania. Akcesorium wykonuje odpowiednie ruchy za Ciebie – musisz tylko dotrzeć główką do wszystkich zębów. Z tych przyczyn szczoteczki elektryczne polecane są nawet dla dzieci.

Wady szczoteczek elektrycznych to jedynie względy praktyczne. Jeśli szczoteczka wymaga gniazdka elektrycznego, mycie może nie zawsze być możliwe, np. w podróży. Szczoteczka na baterie może z kolei przestać działać, gdy nie mamy baterii zapasowych.