Pasta przeciw próchnicy

Próchnica to jeden z najlepszych motywatorów do mycia zębów. Dlaczego? Oczywiście dlatego, ze wzbudza uzasadniony strach. Widmo żółtych, próchniejących zębów nie jest mile dla nikogo. Podobnie jak perspektywa utraty uzębienia. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problemy z próchnicą lub szczególnie się jej boisz, dobrym pomysłem jest używanie odpowiedniej pasty do zębów.

Dowolna pasta zmniejszy ryzyko rozwoju próchnicy. Jednak najlepiej do walki z tym przykrym zjawiskiem nadają się specjalnie zaprojektowane pasty. Czym różnią się one od konkurencyjnych produktów? Główną różnicą jest wysoka zawartość związków fluoru. Tego rodzaju substancje wbudowują się w szkliwo i wzmacniają je. Wówczas zęby są bardziej odporne na kwasy i bakterie. Fluor pomaga też w remineralizacji szkliwa. Szacuje się, że regularne używanie pasty ze związki fluoru zmniejsza ryzyko powstania próchnicy nawet o 30%.

Z drugiej strony warto pamiętać, że – jak to zwykle bywa – nadmiar fluoru również może zaszkodzić. Zbyt częste szczotkowanie pastą ze związkami fluoru wcale nie ochroni Twoich zębów jeszcze bardziej. Co więcej, naukowcy coraz ostrożniej podchodzą do tego związku. Zamiast niego zaczyna się zwracać uwagę na ksylitol. Jeśli chcesz zadbać o zęby i uchronić je przed próchnicą, warto zwracać uwagę na obecność tego ostatniego składnika w paście. Ksylitol ma nieco inne działanie niż fluor, ale również stanowi skuteczną ochronę przed próchnicą. Reguluje również pH w ustach i ogranicza rozwój bakterii.