Jak używać nici dentystycznej?

Nici dentystyczne nie są tak popularne jak szczoteczki do zębów. Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować nitkowania. Nić na pewno nie może zastąpić szczoteczki, jednak jest doskonałym sposobem na większą efektywność czyszczenia. Jeśli zależy Ci na doskonałej higienie jamy ustnej, w nić z pewnością powinieneś się zaopatrzyć.

Oczywiście używanie nici na niewiele się zda, gdy będziesz to robić nieprawidłowo. Jak więc powinno wyglądać nitkowanie? Po pierwsze, nici używaj zawsze przed szczoteczką. Wiele osób stosuje nitkowanie jako następstwo szczotkowania – to błąd. Odwrotna kolejność jest zalecana przez specjalistów i daje lepsze rezultaty.

Po drugie, pamiętaj, by używać kolejnych kawałków nici do kolejnych zębów. Błędem jest wykorzystywanie jednego fragmentu do wszystkich zębów, a nawet do kilku kolejnych. Czyszczenie ma na celu usunięcie resztek jedzenie spomiędzy zębów, więc nie musisz tez poświęcać na nitkowanie bardzo dużo czasu. Wystarczy sprawnie przejechać nitką wokół kolejnych przestrzeni międzyzębowych. Najłatwiej jest to zrobić, gdy owiniesz końcówki nitki wokół palców wskazujących obu dłoni. Wówczas nitkowanie jest bardzo łatwe i można się z nim uporać w ciągu 1-2 minut.

Ponadto warto pamiętać, by nitkować zęby w odpowiednią stronę. Zęby na dole najlepiej nitkować od dołu i przesuwać nić ku górze. Górny szereg zębów nitkuj w przeciwną stronę – od góry do dołu. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko uszkodzenia dziąseł i ułatwisz resztką jedzenia wydostanie się.