Jak nie korzystać ze szczoteczki do zębów?

Uważasz, że korzystanie ze szczoteczki do zębów jest łatwe? W końcu robisz to codziennie i wydaje się, że nie sposób popełnić tu błędu. Wystarczy szczotkować zęby regularnie, by zadbać o higienę jamy ustnej. Niestety użytkowanie szczoteczki oznacza ryzyko popełnienia przynajmniej kilku błędów, które stawiają pod znakiem zapytania jakość mycia zębów. Jakie błędy są popełniane najczęściej?

Podstawowym problemem jest zbyt długie korzystanie z jednej szczoteczki. Gdy widzisz, że włosie jest powyginane na wszystkie strony i o elastyczności włosków nawet nie ma mowy, nie katuj zębów taką szczotką tylko wymień ją na nową. Poczujesz dużą poprawę i Twoje zęby będą zdrowsze.

Innym błędem jest nieodpowiednie obchodzenie się ze szczoteczką. Najlepiej odkładać ją do kubka gdy już jest sucha lub tak, by mogła spokojnie wyschnąć. Nieprawidłowe jest więc odkładanie szczotki główką do dołu, podobnie jak zamykanie włosia w plastikowej osłonce. Jednak nawet właściwe odkładanie nie pozwoli na całkowite uniknięcie rozwoju mikroorganizmów. Od czasu do czasu należy się ich pozbyć – odpowiednim sposobem jest wyparzanie szczoteczki. Większość użytkowników popełnia błąd nie wyparzając szczotki w ogóle lub robiąc to tylko przed pierwszy, użyciem.

Pomyłkę można także kupując szczoteczkę. Osoby, których zęby nie prezentują olśniewającej bieli często decydują się na szczotkę z twardym włosiem. Niestety nie jest to dobry sposób na usunięcie żółtej płytki nazębnej. Skuteczniej i bezpieczniej jest używać szczoteczek miękkich i o średniej twardości.