Gdy używasz szczoteczki do zębów, myślisz przede wszystkim o dbałości o higienę jamy ustnej. To dobrze, bo regularne szczotkowanie może przedłużyć żywotność uzębienia o wiele lat. Jednak by czynność miała sens i dawała dobre efekty, warto zadbać także o samą szczotkę. W jaki sposób to robić?
Pierwszy krok to wyparzenie szczoteczki przed pierwszy użyciem. Na włoskach mogą znajdować się resztki substancji osiadłych na główce w procesie produkcji. Producenci oczywiście dbają o higienę całego procesu i szczelne opakowanie, jednak wyparzenie szczoteczki na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. O wyparzaniu warto pamiętać także w późniejszym okresie. We włoskach mogą gromadzić się bakterie, osad z resztek jedzenia, a nawet pleść lub grzyb. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, wyparzaj szczoteczkę regularnie.
Duże znaczenie ma również odpowiednie traktowanie akcesorium bezpośrednio po umyciu. Szczotka powinna być dobrze wypłukana, a najlepiej także osuszona. Dobrym wyznacznikiem tego, czy szczoteczka jest już odpowiednio sucha jest kształt włosia – powinno wrócić do pierwotnej pozycji.
Ponadto nawet najbardziej zadbana szczoteczka musi być wymieniona na nową, gdy się zużyje. Zazwyczaj optymalny okres użytkowania jednego modelu wynosi maksimum trzy miesiące. Niemniej jednak kup nową szczoteczkę, jeśli zauważysz, że aktualnie używana „ma już dość”. Rozpoznasz to po kształcie włosia – będzie wygięte na boki i nie wróci do właściwego ułożenia po myciu. Niektóre szczoteczki mają też wskaźniki zużycia, np. powoli zmieniają kolor włosków z każdym kolejnym szczotkowaniem.