Dlaczego warto używać płynu do płukania ust?

Jednym z głównych celów dbania o higienę jamy ustnej jest usuwanie bakterii. Aby to osiągnąć używasz pasty do zębów i dokładnie szczotkujesz zęby. Niestety aktualnie specjaliści są zdania, że na zębach znajduje się tylko część bakterii, które w masz w ustach. Co więcej, na zębach jest zaledwie 20% bakterii. A gdzie pozostała część? Reszta jest rozłożona na policzkach, podniebieniu oraz języku, a także w przestrzeniach miedzy zębowych.

Aby pozbyć się niechcianych bakterii warto rozszerzyć nieco zakres czyszczenia jamy ustnej. Poza szorowaniem zębów, możesz także przejechać szczoteczką po języku. Do usuwania bakterii świetnie nadaje się również skrobaczka do języka. Z kolei nić dentystyczna likwiduje bakterie i pozwala na usunięcie resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowej. Świetnym uzupełnieniem takiego zestawu jest płyn do płukania jamy ustnej.

Płyn ma działanie antybakteryjne, a to oznacza, że regularne płukanie pozwala na znaczące zredukowanie ilości szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Płyn dotrze wszędzie tam, gdzie nie dojedzie szczoteczka, a nawet nić dentystyczna. Dokładne usunięcie bakterii sprzyja też niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Płyn posiada substancje aromatyzujące, dzięki czemu brzydki zapach jest nie tylko usuwany, ale również zastępowany przyjemną nutą miętową czy cytrynową.

Ponadto płyn do płukania jamy ustnej zawiera fluor, a ten jest skutecznym sposobem na zapobieganie próchnicy. Fluor pomaga remineralizacji szkliwa, a więc wzmacnia naturalną ochronę zębów przez bakteriami.